Samos

17. únor 2010 | 12.51 |

Samos

Samos je velký a zelený ostrov s krásnými plážemi. Turistický ruch je tu relativně malý, snad protože je zde trochu studenější moře než ve zbytku řeckého světa. Ale právě protože je na ostrově Samos málo turistů, vyplatí se jej navštívit. Nejlepší je projezdit celý ostrov, k čemuž je potřeba půjčit si auto nebo aspoň kola. Sezónní turisté míří zejména na pláže na severním pobřeží. Pláže jsou písečné, oblázkové nebo kombinované.

Samos je jenom malý kousek od Turecka, úžina je úzká asi jenom dva kilometry. Do Turecka je normálně vidět a občas není poznat, které hory patří ještě Samosu a které už Turecku.

Hlavní město ostrova Samos je stejnojmenný přístav Samos. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu obráceném na západ.

Další větší město severního pobřeží ostrova Samos -- Karlavassi -- je spíše průmyslové s mnoha opuštěnými skladišti a továrnami. Hodně klikatých uliček. Hlavní přístav je velmi rušný.

Pro českého turistu je asi nejdůležitějším místem Samosu město Pythagorion. Zdejší kdysi vojenské letiště dnes přijímá mezinárodní a charterové lety. Letiště má kód SMI.

Z historie ostrova Samos jsou zajímavé dvě osoby:

  • Pythagoras z mínus 6. století. Matematik, proslavil se hudební naukou postavenou na matematice, pravidelnými mnohostěny a pythagorovou větou.
  • Tyran Polykrates ze stejné doby. Polykratův prsten je pra-předlohou pro Tolkienova Pána prstenů.

Památek je spousta. U již zmíněné lokality Pythagorion na jihovýchodním pobřeží se dá dostat do tunelu, který osobně považuji za div techniky starověku. Původně vodovodní štola vede skrz kopec. Úžasné je, že ač byla ražena ze dvou stran, uprostřed se obě ražby potkaly. Stavbu řídil Pythagoras.

Dál na západ se nachází kdysi největší chrám Řecka, dnes už v rozvalinách. Jmenuje se to tu Heraion (asi podle bohyně Héry) a kromě náznaků někdejšího obrovského půdorysu se zachoval kus jednoho sloupu.

V létě v roce 2000 byl ostrov týden v plamenech.

Nejvyšší hora ostrova Samos se nazývá Kerkis nebo také Vigla.

Varianta názvu ostrova Samos: Vahti

  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře