Santorini

18. únor 2010 | 07.49 |

Santorini

(řecky Thira) je ostrov sopečného původu, nejprve měl kruhový půdorys,uprostřed ostrova se tyčil vulkán. Kolem roku 1450 p.n.l. sopka explodovala a zničila převážnou část ostrova. Po výbuchu zbyl jen zlomek ostrova Santorini v podobě půlměsíce Thira a ostrůvky Thirasia, Aspronisi, Nea Kaimeni a Palea Kameni. Mohutná vlna šířící se od centra výbuchu zaplavila i Krétu a způsobila zánik minojské civilizace. Katastrofa se také někdy považuje za zdroj pověsti o Atlantidě.

Ostrov Santorini je pokrytý vrstvou sopečného popela, což velmi přispívá k úrodnosti zdejší půdy. Ostrov je přitažlivý pro množství turistů, a proto není divu, že je pobyt zde poměrně drahý. Není příliš vhodný pro rodinnou dovolenou, jelikož je zde i špatný přístup k plážím.

Hlavní město Santorini – Fira je překrásné bílé město ležící na okraji sopečného kráteru. Z přístavu vás odveze lanovka, můžete nasednout na osla či se projít pěšky. Nachází se zde archeologické, námořnické muzeum a muzeum Megaro Gizi, kde můžeme zhlédnout díla novořeckých malířů.

Santorini mapa

Santorini mapa

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře